532 353 270

Jakich informacji potrzebuje audytor do świadectwa energetycznego?

Kacper Kruszka
Kacper Kruszka
· 13 min czytania

Świadectwo energetyczne - czym jest?

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest opisane w Ustawie z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków z późniejszymi zmianami, a jego wzór zawarty jest w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z 28 kwietnia 2023 r. Świadectwo może być przygotowane jedynie przez certyfikowanego audytora. Posiadane przez audytora uprawnienia możemy zweryfikować w wykazie osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej, prowadzonym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. 

W jakim celu sporządza się świadectwo energetyczne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku bądź, w przypadku mieszkania, jego części wskazuje roczne zapotrzebowanie budynku na energię, wyliczone w oparciu o zużywaną rocznie przez ujęte w świadectwie systemy techniczne (w tym system ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia oraz wbudowanej instalacji oświetlenia) energię. Wprowadzenie obowiązku posiadania świadectwa energetycznego związane jest z koniecznością dostosowania przepisów prawa do regulacji unijnych, a służyć ma przede wszystkim promowaniu budownictwa energooszczędnego oraz zwiększeniu świadomości społecznej w zakresie oszczędzania energii w budynkach. 

Z punktu widzenia kupującego oraz najemcy świadectwo energetyczne zawiera istotne informacje dotyczące rocznych kosztów utrzymania nieruchomości w zakresie zużywanej energii, z kolei właściciel mieszkania lub domu w oparciu o te dane może podjąć działania, mające na celu wzrost energooszczędności nieruchomości. 

Kiedy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?

Posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe na potrzeby sprzedaży lub wynajmu mieszkania lub domu, natomiast nie jest niezbędne jeżeli nieruchomość posiadamy na własny użytek. Dodatkowo dokument jest wymagany jako załącznik do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie (z wyjątkiem domów do 70 m kw.  zabudowy do własnych celów mieszkaniowych). 

Sporządzenie świadectwa może zostać zlecone audytorowi przez:

  • właściciela lub zarządcę budynku (w przypadku sprzedaży lub najmu),
  • osobę, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
  • osobę, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu,
  • inwestora (na potrzeby zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie).

Dokument zachowuje ważność przez 10 lat od momentu jego przygotowania. Ten termin może ulec skróceniu w sytuacji, gdy prowadzone są prace, mające wpływ na charakterystykę energetyczną budynku lub jego część (na przykład docieplenie budynku). 

Jakie dane do świadectwa energetycznego?

Świadectwo przygotowywane jest przez audytora na podstawie informacji dotyczących budynku, uzyskanych od zamawiającego świadectwo, a ich szczegółowość w dużym stopniu zależy od praktyk, stosowanych przez firmę, realizującej usługę sporządzenia dokumentu.

Do najważniejszych informacji i dokumentów, które będą potrzebne audytorowi zaliczyć można:

  • adres budynku, 
  • zdjęcia nieruchomości,
  • rok budowy budynku,
  • wskazanie piętra, na którym znajduje się mieszkanie (jeżeli audyt dotyczy lokalu mieszkalnego),
  • wskazanie ilości pięter w budynku,
  • określenie źródła ciepła, ciepłej wody użytkowej i energii elektrycznej,
  • wskazanie rodzaju wentylacji, 
  • określenie rodzaju okien,
  • informacje dotyczące budowy i grubości ścian zewnętrznych.

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.