Przepisy prawne obarczają obowiązkiem posiadania certyfikatu energetycznego coraz większą ilość przypadków. Zwolnione z tego nakazu są nieruchomości stanowiące kult religijny, budynki zabytkowe, a także obiekty o powierzchni użytkowej do 50 m². Wyjątek stanowią także nieruchomości przeznaczone tylko na użytek właściciela oraz te, których użytkowanie nie będzie dłuższe niż dwa lata.
Wszystkie inne przypadki muszą spełniać wymogi zawarte w dyrektywach prawnych. Dokument świadectwa charakterystyki energetycznej obowiązuje między innymi budynki, które przeznaczone są do sprzedaży lub wynajmu na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.
Ponadto certyfikat energetyczny wymagany jest dla nowopowstałych nieruchomości, gdyż w przeciwnym razie właściciel nie uzyska pozwolenia na ich użytkowanie.
Kolejną, liczną grupą z obowiązkiem posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej są obiekty użyteczności publicznej, których powierzchnia przekracza 250 m². W skład tej grupy wchodzą między innymi muzea, urzędy, szpitale oraz inne inwestycje.
W przypadku braku certyfikatu energetycznego należy liczyć się z konsekwencjami, jakie nakłada prawo. Właściciel nieruchomości, która nie posiada ważnego świadectwa charakterystyki energetycznej, jest narażony na karę grzywny w wysokości 5000 zł. Dlatego w przypadku sprzedaży obiektu ważne jest, aby dokument ten przekazać notariuszowi. Certyfikat energetyczny może zostać dostarczony w formie papierowej, bądź elektronicznej, w zależności od tego, w jaki sposób został sporządzony. Należy pamiętać, że nieruchomość bez ważnego certyfikatu może wzbudzać wątpliwości co do stanu technicznego.
Karę za brak świadectwa charakterystyki energetycznej budynku może nałożyć nadzór budowlany lub sąd. Ponadto nabywca nieruchomości w przypadku braku adnotacji w akcie notarialnym o certyfikacie energetycznym może zawiadomić o tym gminę, bądź policję. Wówczas dodatkowo właściciel budynku może otrzymać mandat.
Procedura weryfikacji posiadania świadectwa może zostać zainicjowana również na podstawie zgłoszeń obywateli, bądź rutynowych działań inspektoratu. Wówczas Inspektorat Nadzoru Budowlanego ma obowiązek przeprowadzenia kontroli.
W skrajnych przypadkach za brak świadectwa charakterystyki energetycznej właściciel nieruchomości może zostać pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej. Wynika to z faktu, że jeśli kupujący poniesie straty finansowe spowodowane brakiem dokumentu świadczącym o efektywności energetycznej budynku, może domagać się odszkodowania. Co więcej, może zdarzyć się także przypadek, gdy w wyniku braku dokumentu umowa sprzedaży lub najmu obiektu zostanie unieważniona.
Wymogi, jakie zostały narzucone przez Parlament Unii Europejskiej w kwestii efektywności energetycznej, wynikają z bezpośredniego zwiększania świadomości ekologicznej obywateli. Świadectwo charakterystyki energetycznej oprócz propagowania zasad zrównoważonego rozwoju i promowania ochrony środowiska niesie za sobą także inne korzyści. Dokument stwierdzający wysoką efektywność energetyczną niewątpliwie podnosi atrakcyjność budynku na rynku nieruchomości, co tym samym może podnieść jego wartość. Należy pamiętać również, że zwiększenie efektywności energetycznej obiektu prowadzi do oszczędności finansowych oraz redukcji emisji dwutlenku węgla. Ponadto świadectwo charakterystyki energetycznej pozwala na uzyskanie przez kupujących istotnych informacji dotyczących kosztów eksploatacyjnych budynku.
Certyfikat energetyczny jest nie tylko obowiązkiem prawnym, ale także znaczącym narzędziem wspierającym zrównoważony rozwój i efektywność energetyczną nieruchomości. Brak tego dokumentu może nieść za sobą poważne konsekwencje finansowe i prawne, stąd też bardzo ważne jest, aby właściciele nieruchomości pamiętali o posiadaniu świadectwa charakterystyki energetycznej oraz o aktualizacji co 10 lat. Należy pamiętać, że dokument ten niewątpliwie jest krokiem w kierunku ekologicznej i energooszczędnej przyszłości.
Wystarczy, że podasz kilka informacji o swoim budynku.
Zamów świadectwo