532 353 270

Świadectwo energetyczne dla zabytku – czy jest wymagane?

Karol Lipski
Karol Lipski
· 13 min czytania

Świadectwo energetyczne, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, jest dokumentem niezbędnym na potrzeby przeprowadzenia transakcji sprzedaży lub wynajęcia domu bądź mieszkania. Czy jest ono również wymagane w sytuacji, gdy przedmiotem transakcji jest nieruchomość wpisana do rejestru zabytków? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule. 

Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?

Świadectwo energetyczne, określające ilość energii, niezbędną na zaspokojenie potrzeb energetycznych nieruchomości takich jak jej ogrzanie, schłodzenie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej, wymagane jest w przypadku, gdy planujemy sprzedać bądź wynająć posiadaną nieruchomość. Jeżeli jest ona wykorzystywana wyłącznie na własne potrzeby, taki obowiązek nie dotyczy właściciela nieruchomości. 

Świadectwo energetyczne, zgodnie z Ustawą o charakterystyce energetycznej budynków, przygotowywane jest przez posiadającego odpowiednie uprawnienia audytora energetycznego, w przypadku gdy nieruchomość (budynek, jego część lub mieszkanie) ma być przedmiotem umowy sprzedaży (też sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu) lub najmu. Świadectwo musi zostać obowiązkowo przekazane przez właściciela nieruchomości drugiej stronie umowy i brak jest możliwości zrzeczenia się tego prawa przez najemcę lub nabywcę. Brak świadectwa w sytuacji, gdy jego posiadanie jest obowiązkowe, zagrożony jest karą grzywny w wysokości do 5 tysięcy złotych.

Dokument zachowuje swoją ważność przez 10 lat pod warunkiem braku prowadzenia w budynku lub jego części prac, mających wpływ na jego charakterystykę energetyczną. 

Jakie budynki nie wymagają charakterystyki energetycznej?

Z obowiązku posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej wyłączone są, według art. 3 pkt 3 Ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, następujące budynki:

  • podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
  • używane jako miejsce kultu i do działalności religijnej;
  • przemysłowe oraz gospodarcze niewyposażone w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego;
  • mieszkalne przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;
  • wolnostojące o powierzchni użytkowej poniżej 50 m kw.;
  • gospodarstwa rolne o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/m kw. rocznie.

Zwolnienie dotyczące budynków wpisanych do rejestru zabytków, zgodnie ze stanowiskiem Narodowego Instytutu Dziedzictwa, nie obejmuje budynków znajdujących się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków historycznego układu urbanistycznego lub ruralistycznego, ale nie objętych indywidualną ochroną konserwatorską, jak ma to miejsce w przypadku zabytków, wpisanych indywidualnie do rejestru zabytków i budynków ujętych w wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków.

Warto przy tym pamiętać, że nawet wtedy, gdy sporządzenie świadectwa energetycznego nie jest obowiązkowe, jego przygotowanie może mieć spore znaczenie dla potencjalnego nabywcy lub najemcy nieruchomości, znacząco podwyższając atrakcyjność oferty. Dodatkowo informacje zawarte w świadectwie mogą okazać się przydatne dla właściciela nieruchomości, który na ich podstawie będzie w stanie zaplanować przeprowadzenie prac, mających na celu poprawę charakterystyki energetycznej nieruchomości. Swoim wsparciem w zakresie sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej służy firma Świadectwa 365, współpracująca wyłącznie z najbardziej doświadczonymi audytorami energetycznymi.


Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.

Wypełnij formularz i zamów świadectwo w kilka minut

Wystarczy, że podasz kilka informacji o swoim budynku.

Zamów świadectwo