Pierwszym elementem w procesie uzyskania świadectwa charakterystyki energetycznej jest znalezienie audytora energetycznego. Warunkiem, aby zostać specjalistą w tej dziedzinie, jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia oraz certyfikatu, uprawniającego do przeprowadzania kompleksowej procedury uzyskania świadectwa energetycznego.
Rozpoczęcie pracy audytora wiąże się z udostępnieniem przez właściciela nieruchomości niezbędnych informacji dotyczących budynku, takich jak: projekt budowlany, dokumentacja techniczna, dane dotyczące zastosowanych systemów grzewczych i wentylacyjnych oraz dane opisujące zużycie energii.
Kolejnym działaniem prac audytora energetycznego jest przeprowadzenie wizji lokalnej budynku i analiza dostarczonej dokumentacji. Specjalista bierze tu pod uwagę aspekty związane z konstrukcją nieruchomości, ocenę izolacji termicznej oraz poszczególnych instalacji, to jest ogrzewania, chłodzenia, wentylacji oraz instalacji wodnej. Okres trwania tej części projektu, uwarunkowany jest przede wszystkim od wielkości obiektu oraz złożoności i mnogości wykorzystanych systemów. Czas ten mieści się w przedziale od kilku godzin do kilku dni.
Po zebraniu dokumentacji oraz bezpośredniej analizie budynku audytor przystępuje do wykonania niezbędnych obliczeń, przy zastosowaniu dedykowanych w tym celu metod oraz wskaźników. Na podstawie otrzymanych wyników sporządza świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Dokument ten zawiera wszystkie przeprowadzone działania specjalisty, w tym ocenę energetyczną nieruchomości oraz propozycje wykonania usprawnień, w celu poprawy efektywności energetycznej. Przebieg tej części procesu może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Uzależnione jest to od dostępności audytora energetycznego oraz poziomu skomplikowania analizy.
Oczekiwanie na wystawienie świadectwa charakterystyki energetycznej uzależnione jest od kilku istotnych czynników.
Proces uzyskania świadectwa charakterystyki energetycznej jest niewątpliwie złożony, ponieważ wymaga dużego zaangażowania ze strony audytora energetycznego, jak i właściciela nieruchomości. Okres oczekiwania na wydanie świadectwa energetycznego wynika z kilku czynników. W Polsce uśredniony czas na wystawienie świadectwa waha się w przedziale od dwóch do czterech tygodni, jednakże wszystko zależne jest od poziomu skomplikowania konstrukcji nieruchomości oraz zastosowanych systemów. Należy pamiętać, że na termin wpływ ma także zastosowanie specjalistycznych narzędzi oraz technologii, które mogą znacząco usprawnić przebieg wszystkich wymaganych procedur.
Wystarczy, że podasz kilka informacji o swoim budynku.
Zamów świadectwo