532 353 270

Świadectwo energetyczne i najem | Przewodnik 2024

Kacper Kruszka
Kacper Kruszka
· 13 min czytania

Celem zastosowania świadectwa energetycznego jest między innymi promowanie ograniczenia zużycia energii, a tym samym ochrona środowiska. Dokument ten często determinuje decyzję przyszłego najemcy o finalizacji transakcji z właścicielem. Wynika to z informacji, jakie zawarte są w świadectwie energetycznym mieszkania, w tym na temat rocznego zużycia energii.

Czym jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem, w którym określona jest charakterystyka energetyczna mieszkania lub budynku. Zawarte są w nim informacje dotyczące oceny przewidywanego rocznego zużycia energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, oświetlenia czy przygotowania ciepłej wody oraz emisji dwutlenku węgla.

W certyfikacie energetycznym nieruchomości zamieszczone są również dane dotyczące zastosowanej izolacji termicznej oraz systemów technicznych. Sporządzany jest na podstawie analizy dokumentacji technicznej budynku przez certyfikowanego audytora energetycznego.

Jak wygląda uzyskanie świadectwa energetycznego?

Uzyskanie świadectwa energetycznego możliwe jest poprzez kontakt z certyfikowanymi firmami, które kompleksowo zajmują się wystawianiem tego typu dokumentacji. Istnieje również możliwość ubiegania się o świadectwo charakterystyki energetycznej przez dedykowane platformy internetowe, co niewątpliwie skraca oczekiwanie na wydanie pisma.

Proces sporządzenia i otrzymania certyfikatu energetycznego jest kilkustopniową procedurą. W pierwszym etapie należy znaleźć specjalistę, który posiada odpowiednie wykształcenie i certyfikat wydany przez uprawniony do tego organ państwowy.

Praca audytora rozpoczyna się od momentu, gdy właściciel obiektu udostępni niezbędne informacje dotyczące nieruchomości, między innymi projekt budowy, pełną dokumentację techniczną oraz dane o zastosowanych systemach technicznych.

W następnym etapie audytor energetyczny dokonuje analizy dostarczonej dokumentacji oraz — jeśli jest to konieczne — przeprowadza wizję lokalną. Czas, jaki jest potrzebny do wykonania tej części procedury, uzależniony jest od wielkości mieszkania, kompletności dokumentacji oraz zastosowanych systemów. Może on trwać od kilku godzin do kilku dni.

Kolejnym działaniem prac audytora jest sporządzenie niezbędnych obliczeń przy zastosowaniu metod oraz wskaźników dedykowanych dla danego rodzaju nieruchomości. W tym celu specjalista wykonuje szereg symulacji, wykorzystując odpowiednie oprogramowania techniczne.

Końcowym etapem jest sporządzenie przez audytora świadectwa charakterystyki energetycznej nieruchomości. Zawarte są w nim wszystkie przeprowadzone przez niego działania, w tym końcowa ocena energetyczna oraz propozycje ewentualnych usprawnień w celu poprawy efektywności energetycznej. Czas potrzebny do sporządzenia certyfikatu energetycznego mieszkania lub budynku uzależniony jest od dostępności specjalisty oraz od poziomu skomplikowania analizy i może on wynosić od kilku dni do kilku tygodni. Gotowe świadectwo energetyczne umieszczane jest w Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej.

Co zawarte jest w świadectwie charakterystyki energetycznej?

Certyfikat energetyczny wydany przez audytora energetycznego zawiera kluczowe informacje, które niewątpliwie mogą przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności nieruchomości. Jednym z elementów, jakie zawiera świadectwo, są dane, które identyfikują mieszkanie czy budynek. Należą do nich: adres, rok budowy, typ nieruchomości, powierzchnia użytkowa i przede wszystkim data ważności świadectwa charakterystyki energetycznej.

Specjalista wydający dokument umieszcza w certyfikacie również informacje opisujące charakterystykę energetyczną obiektu oraz jego ocenę. Zawarte są tam między innymi dane o wskaźnikach rocznego zapotrzebowania na energię użytkową i końcową, a także nieodnawialną energię pierwotną. Dodatkowo certyfikat zawiera szczegółowe informacje o parametrach techniczno-użytkowych dla poszczególnych systemów wykorzystanych w nieruchomości. Mowa tu o wskaźnikach dla ogrzewania, wentylacji, oświetlenia, czy przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Audytor energetyczny opisuje w końcowym opisie świadectwa energetycznego zalecenia dotyczące poprawy charakterystyki energetycznej z uwzględnieniem wszystkich kwestii ekonomicznych i technicznych.

Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?

Rozporządzenie wydane przez Unię Europejską jasno określa, jakie typy nieruchomości mają obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej. Niemniej jednak istnieją również wyjątki, do których należą między innymi budynki zabytkowe, obiekty kultu religijnego oraz istniejące budynki lub mieszkania przeznaczone „na własny użytek”.

Certyfikat energetyczny wymagany jest przede wszystkim w przypadku mieszkań oraz budynków, których przeznaczeniem jest ich sprzedaż bądź wynajem, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Ponadto dokument ten musi posiadać każda nowo wybudowana inwestycja. W przeciwnym razie właściciel nie otrzyma zgody na użytkowanie nieruchomości. Ostatni typ nieruchomości zobligowany do posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej stanowią budynki użyteczności publicznej, takie jak szpitale, szkoły czy muzea.

Należy jednak pamiętać, że przepisy prawne podlegają ciągłym nowelizacjom, dlatego kryteria dotyczące obowiązku posiadania certyfikatu energetycznego mogą ulegać zmianom.

Dlaczego świadectwo energetyczne jest potrzebne przy wynajmie?

Wymogi prawne dotyczące posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej zostały ściśle określone w dyrektywie wydanej przez Parlament Unii Europejskiej. Niemniej jednak oprócz informacji o wpływie nieruchomości na środowisko i klimat, istotna jest przede wszystkim świadomość kosztów eksploatacji wynajmowanego mieszkania lub budynku.

Certyfikat energetyczny może być dla potencjalnych najemców bardzo ważnym kryterium przy wyborze nieruchomości, jeżeli zależy im na obniżeniu rachunków za energię i używane media. Kluczowa jest wówczas informacja o klasie energetycznej mieszkania lub budynku. Klasa ta oznaczona jest literami od A do G, gdzie A oznacza najwyższą efektywność energetyczną, natomiast G - najniższą.

Należy również pamiętać, że właściciel mieszkania lub budynku ma obowiązek dostarczenia świadectwa charakterystyki energetycznej przyszłemu najemcy. Wymóg ten dotyczy nie tylko sprzedaży, ale również zawierania umowy najmu. Brak okazania certyfikatu energetycznego może skutkować nałożeniem kary grzywny do kilku tysięcy złotych. Ponadto w przypadku, gdy budynek nie posiada świadectwa energetycznego, wówczas najemca może odstąpić od zawarcia umowy z właścicielem nieruchomości.

Cel świadectwa charakterystyki energetycznej

Certyfikat charakterystyki energetycznej pełni niezwykle ważną rolę w wielu aspektach. Dokument ten dostarcza wielu kluczowych informacji na temat efektywności energetycznej mieszkania dla najemcy, jak i dla właściciela nieruchomości. Zawarte w nim dane pozwalają na świadome zarządzanie zużyciem energii. Co więcej, budynek lub mieszkanie o wyższej klasie energetycznej jest o wiele bardziej atrakcyjny dla potencjalnych nabywców.

Celem świadectwa charakterystyki energetycznej jest również zwiększanie świadomości użytkowników nieruchomości w temacie ochrony środowiska. Postępujące zmiany klimatu mają bezpośredni wpływ na otaczający ich świat, dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na umiejętne gospodarowanie budynkami, zwiększanie efektywności energetycznej oraz redukcję emisji gazów, które bezpośrednio przyczyniają się do degradacji środowiska.

Korzyści świadectwa energetycznego

Dokument informujący o charakterystyce energetycznej budynku może przynieść korzyści zarówno dla właściciela, jak i najemcy nieruchomości. Jedną z zalet posiadania certyfikatu jest większa świadomość kosztów eksploatacji mieszkania lub budynku, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne planowanie budżetu i opłat. Ponadto świadectwo energetyczne podnosi wartość nieruchomości, ponieważ potencjalny kupujący lub najemca nie jest narażony na występowanie ukrytych kosztów podczas użytkowania.

Korzyścią certyfikatu charakterystyki energetycznej jest zwiększenie możliwości negocjacji cen najmu. Wysoka efektywność energetyczna budynku może przyczynić się do zastosowania wyższej ceny nieruchomości. Niewątpliwą zaletą jest przede wszystkim wspieranie efektywnego zużycia energii, co przekłada się na wzrost świadomości energetycznej, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i tym samym przyczynienie się do ochrony środowiska i klimatu.

Certyfikat charakterystyki energetycznej odgrywa coraz większą rolę na rynku najmu nieruchomości. Wynika to ze znaczenia dokumentu, który jest cennym źródłem informacji dla potencjalnego najemcy, między innymi w kwestii kosztów eksploatacji mieszkania lub budynku. Ponadto ogólnoświatowe przywiązanie uwagi do ekologii i przestrzegania zasad zrównoważonego rozwoju przyczynia się także do zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat zużycia oraz cen wykorzystywanych mediów. Należy się spodziewać, że trend ten będzie miał coraz większe znaczenie, a wraz z nim wzrastać będą korzyści dla otaczającego środowiska.


Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 1 opinii.