Certyfikat energetyczny szpitala jest dokumentem, który określa roczne zużycie energii elektrycznej na ogrzewanie, wentylację, chłodzenie, oświetlenie oraz przygotowanie ciepłej wody w obiekcie. Sporządzany jest na podstawie dokumentacji technicznej budynku przez certyfikowanego audytora energetycznego.
Postępowanie specjalisty energetycznego przy procesie audytu placówki szpitalnej nie odbiega od procesów przebiegających w przypadku lokali mieszkalnych i użytkowych. Niemniej jednak audyt ten wymaga o wiele bardziej wnikliwej analizy, zważywszy na mnogość instalacji technicznych zastosowanych przy budowie placówki.
Pierwszy etap polega na zebraniu potrzebnej dokumentacji zawierającej szczegóły charakterystyki budynku, w tym informacji o powierzchni, rodzajach instalacji i systemów, jak również zużycia energii w poszczególnych obszarach. Następnie audytor energetyczny przeprowadza analizę energetyczną szpitala na podstawie otrzymanych danych oraz dokonuje obliczeń charakterystyki energetycznej. W końcowym etapie specjalista dokonuje sporządzenia świadectwa.
Placówki medyczne takie jak szpitale są instytucjami, które wykazują specyficzne wymagania energetyczne ze względu na ich funkcje oraz sposób użytkowania. W takich budynkach dostęp do energii elektrycznej jest kluczowy, a jej zużycie trwa nieprzerwanie, dlatego istotną kwestią jest wprowadzenie udoskonaleń, w celu zwiększenia ich efektywności energetycznej, jednocześnie zmniejszając ponoszone wydatki.
Niewątpliwie ważnym aspektem świadectwa energetycznego szpitali jest znalezienie przez audytora obszarów, w których możliwe będzie wprowadzenie modernizacji zwiększających oszczędności, takie jak dobra izolacja termiczna budynku, wymiana okien oraz zastosowanie pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych, jak i innych źródeł odnawialnych.
Oprócz obszarów związanych z ogrzewaniem i wentylacją istotną kwestią w placówkach szpitalnych jest również oświetlenie. Takie budynki użyteczności publicznej wymagają intensywnego i stałego oświetlenia, które również generuje niebotyczne koszty. W tym przypadku zastosowania oświetlenia bazującego na fluorescencji, bądź oświetlenia LED niewątpliwie może przyczynić się do zmniejszenia kosztów.
Świadectwo charakterystyki energetycznej szpitala pozwala przede wszystkim na sprawniejsze zarządzanie dużą placówką medyczną i kosztami operacyjnymi, związanymi z użytkowaniem energii. Oprócz dodatniego wpływu na środowisko, usprawnienia wprowadzone dzięki audytowi mogą przyczynić się do poprawy warunków pracy personelu medycznego, jak i komfortu pacjentów przebywających w szpitalu.
Wystarczy, że podasz kilka informacji o swoim budynku.
Zamów świadectwo